Bulaşık deterjanı firması Pril geçtiğimiz hafta Türkiye'nin en hamarat hanımını seçmek için bir yarışma düzenlendi. İzmir'den Fatma Damyan, hamaratlıkta rakiplerini geçti ve birinci oldu. Biz de 6 bin yarışmacının arasından sıyrılan Fatma Damyan'dan hamaratlığının sırrını öğrenelim istedik. Damyan, İzmir doğumlu, dokuz yıllık evli, beş yaşında kızı var ve İzmir'de yaşıyor.
10 yıl özel bir şirkette yönetici asistanlığı yapmış. Kızı dünyaya gelince işi bırakıp ev hanımı olmuş. Çocuk ve ev işlerinden arta kalan zamanlarda ne yapacağım diye kara kara düşünürken internette hanımlar tarafından bilinen Portal Ağacı isimli yemek sitesine rastlamış. Oradan ilham alarak kendine bir blog edinmiş ve yemek yazıları yazmaya başlamış. Üç yıldır kendi blogunda yemek yazıları yazıyor. Başlarda hobi olarak başlayan bu uğraş sonraları takipçilerden gelen talep üzerine daha disiplinli bir hal almış.
İLK YAPTIĞIM YEMEK BERBATTI
Fatma Hanım yemek yapmayı ve mutfakta olmayı çok seviyor. Ancak sanmayın ki Fatma Hanım kendini bildi bileli mutfakta. Evlenmeden önce mutfağın yanından bile geçmeyen biriymiş aslında. Hatta çorba pişirmeyi dahi bilmediğini itiraf ediyor. Evlendikten sonra bir iki başarısız denemeden sonra iş başa düşmüş ve eline bir kalem bir defter alıp not tutarak yemek yapmayı öğrenmiş. Mutfakta vakit geçirdikçe daha çok sevmiş ve yaptığı yemekler beğenilince kendine olan güveni de giderek artmış. Damyan, yaptığı ilk yemeği şöyle anlatıyor 'İlk yaptığım yemek kuru fasulye yemeğiydi. Çok kötü bir yemekti. Hatta anneme saatlerce telefonda yemeği sordum. Ama bir türlü yapamadım' diyor.
KAYINVALİDEME RAKİP DEĞİLİM
Malum mutfak hanımlar için aynı zamanda rekabet alanıdır. Eğer evliyseniz başka kadınlarla kıyaslanmak dışında kayınvalide ile kıyaslanmak sık rastlanan bir durumdur. Damyan kayınvalidesiyle hiç rakip olmadığını söylüyor. 'Benim kayınvalidem Makedon göçmeni. Ondan çok şey öğrendim. Çok güzel yemekleri vardır. O şimdi benden birşeyler öğreniyor. Hem annem hem de kayınvalidem bana telefon açıp tarif soruyorlar' diyor.
GURMEM EŞİMDİR
Damyan 'Her yaptığımı beğenmem' diyor. Eşinin bu konuda kendisine çok yardımcı olduğunu söylüyor. Fatma Damyan 'Evdeki gurmem kocam. Önce onun fikrini alıyorum o da bana eleştiride bulunuyor. Her şey dört dörtlük olmuyor'. Fatma Hanım yarışmalara katılıyor ancak bunu hiçbir zaman hırs haline getirmediğini sözlerine ekliyor. Fatma hanımın en büyük hayali ise
bir kafe açmak.
Şef mutfağından girip tarif istiyor
Fatma Damyan'ın daha önce başka yarışmalardan da aldığı ödüller var. Bu yarışmadaki birinciliğini ise blogtaki tıklanma sayısına ve aktifliğine borçlu. Hamarat hanım, ikramda yemek menülerinde olduğundan daha iddialı. Bu durum misafir ağırlarken çok heyecanlanmasına sebep oluyor çünkü gelen misafirlerin beklentisinin büyük olduğunu söylüyor. 'Kalabalık bir arkadaş gurubum var. Gelenler üstün bir beklenti içine giriyor. O yüzden ben de ister istemez farklı şeyler yapma duygusuna kapılıyorum. Kendimle yarışıyorum aslında.' Damyan, bir yere misafir olduğunda veya bir mekana gittiğinde ise tam bir gurme gibi davrandığını söylüyor. İçinde kullanılan malzemeyi keşfetmeye çalışıyor hatta abartıp gittiği kafelerde şefin yayına gidip tarif istiyor.